Feed items

Bibila i menora

Bibila i menora

Kim jest Bóg?

Wyczerpującym (dla ludzi) źródłem informacji na ten temat jest Pismo Święte, które opisuje Jego atrybuty i cechy. Bóg jest wieczny (Ps. 90:2), nieśmiertelny (1 Tym. 1:17), wszechmocny (Jerem. 32:17) sprawiedliwy (5 Mojż. 32:4), litościwy i miłosierny (Nehem. 9:31), pełen miłości (1 Jana 4:8) i święty (3 Mojż. 19:2, 1 Piotra 1:16). 

Jest Stwórcą i Właścicielem wszechrzeczy (1 Kronik 29:11) sprawuje nad wszystkim kontrolę (Neh. 9:6, Hiob 12:10, 34:14-15), panuje też nad śmiercią (Izaj. 25:8). Posiada wieczną władzę i jest Suwerenem, najwyższym autorytetem wszechświata (Dan. 4:31b, 32, BW), Sędzią i Prawodawcą (Ps. 9:8, 9, Ps. 94:2, Izaj. 33:22) oraz źródłem mądrości (Izaj. 40:13, 14).

Z tego opisu nie wynika, iż jest to jakaś bezosobowa inteligencja wszechświata. Bóg posiada cechy, które Go personifikują, łącznie z faktem, iż posiada On imię własne. W oryginalnych manuskryptach było ono zapisane hebrajskim tetragramem JHWH. Z uwagi na wielki szacunek i bojaźń przed tym wielkim i świętym imieniem (2 Moj. 20:7, Ps. 111:9), starożytni Izraelici nie ośmielali się go wymawiać, na co dzień zastępując go słowem "Ha-szem" (dosłownie „to imię”). Dlatego dziś nie ma pewności co do oryginalnego brzmienia tego imienia. W języku polskim przyjęła się forma: Jahwe lub Jehowa. 

Bóg dla ludzi jest istotą niewidzialną (Rzym. 1:20, Kol. 1:15, 1 Tym. 1:17). Czytaj dalej

4.214285
Your rating: Brak Ocena: 4.2 (14 votes)

Dlaczego Bóg dopuszcza cierpienie, choroby i śmierć, zwłaszcza ledwo co narodzonych dzieci?

Zło, choroby, śmierć – to nie są zjawiska naturalne, które istniały od zawsze i które będą istnieć wiecznie. Kiedy Bóg stwarzał świat, te rzeczy miały nie dotyczyć ludzkości. Kiedy pojawiły się na ziemi pierwsze istoty ludzkie: Adam i Ewa, nie dotyczyło ich żadne z wymienionych na wstępie pojęć. A skoro, chcieli je poznać (patrz pytanie: Jeżeli to Adam i Ewa zgrzeszyli, to dlaczego my cierpimy?), musimy przez to przebrnąć, z całą ufnością, że ten okres dziejów ludzkości wkrótce będzie za nami. 

Trudno to sobie uświadomić, ponieważ z naszej ludzkiej perspektywy czas, w którym na Ziemi ma prawo istnieć zło, choroby i cierpienia trwa już kilka tysiącleci, przez setki pokoleń i wydaje się nam, że taki stan rzeczy jest ‘normalny’, że tak musi być. Spójrzmy jednak na wszystko w perspektywy wieczności, tak jak patrzy na to Bóg. Jako, że u Niego tysiąc lat jest jak jeden dzień (2 Piotra 3:8), cała ta sytuacja trwa tylko ‘chwilkę’. Po zakończeniu tego etapu, ludzkość będzie cieszyć się niezakłóconym już niczym pokojem i radością. Tak właśnie ma wyglądać normalny, przywrócony do początkowego, stan rzeczy.

Dopóki to jednak nie nastąpi, umierają także maleńkie albo jeszcze nienarodzone dzieci. Jeżeli zdamy sobie sprawę, że siłą rzeczy każdy z ludzi wcześniej czy później musi umrzeć, to w perspektywie wieczności nie ma istotnego znaczenia czy ktoś żył rok, czy osiemdziesiąt lat. Te dwa podane tu okresy życia można w skali wieczności, która nas czeka, przyrównać na przykład do liczb: 1 000 000 000 080 i 1 000 000 000 001, chociaż przed tą ostatnią liczbą powinna być nieskończona liczba zer – bo … ile lat ma wieczność?Czytaj dalej

3.359375
Your rating: Brak Ocena: 3.4 (64 votes)

Pustynia Judzka zakwita - Blooming Judean Desert


Pustynia Judzka zakwita - Blooming Judean Desert

Opis: Fascynująca podróż przez pustynię Judzką, poprzez palmowe plantacje oraz ogród Ein Gedi. Na naszych oczach wypełniają się proroctwa Izajasza, przez którego Bóg powiedział: "Niech się rozweseli pustynia i spieczona ziemia; niech się rozraduje i zakwitnie step!" (Izaj. 35:1)
From:
Aviyah2008
Views:
24

2
ratings
Time:
02:26
More in
People & Blogs

Dlaczego Bóg dopuścił istnienie zła?

Pytanie można by sprecyzować tymi słowami: Dlaczego Bóg w ogóle stworzył zło? Po co ta opcja? Czy nie mogło istnieć samo dobro? 

Świat jest pełen kontrastów. Istnieje światłość, której przeciwieństwem jest jej brak, czyli ciemność. Istnieje dźwięk – a jego brak to cisza. Przykładów można by mnożyć. Istota zagadnienia jest taka, że każde z tych pojęć ma swoje przeciwieństwo - przeciwwagę. Przeciwieństwem dobra jest zło. Tak jest stworzony świat i na tym polega jego pełnia.

Dla dobra ludzi jedyne przed tym przeciwieństwem Bóg ustanowił barierę poznania. Kontrast pomiędzy dobrem a złem mogli poznać jedynie na własne życzenie.    

Wiele osób zastanawia fakt, co działoby się dalej, gdyby Adam i Ewa nie zdecydowaliby się na poznanie dobra i zła (a ściślej rzecz ujmując – kontrastu dobra). Czy ludzkość żyłaby do dziś w niczym niezakłóconym błogostanie? Drzewo poznania dobra i zła zapewne dalej rosłoby spokojnie w raju (z którego Bóg nie wygnałby pierwszych rodziców) i kusiłoby każdą nowo rodzącą się tam istotę ludzką. W końcu na kogoś by padło. Taka opcja wcześniej czy później musiałaby zaistnieć, tym bardziej, że całą intrygę podsycał Diabeł, ponieważ on był głównym inicjatorem rozważenia pomysłu przekonania się czym jest zło, pod niewinnym pretekstem zerwania owocu z drzewa poznania dobra i zła.

Więcej informacji na ten temat zawiera odpowiedź na pytanie: „Jeżeli Adam i Ewa zgrzeszyli, to dlaczego my cierpimy?” 

2.82353
Your rating: Brak Ocena: 2.8 (17 votes)

Jeżeli Adam i Ewa zgrzeszyli, to dlaczego my cierpimy?

Odpowiedź wydaje się prosta. Skoro nasi prarodzice zgrzeszyli – dziedziczymy ich grzech, tak jak potomkowie dziedziczą geny rodziców. 

Jednak osoby zadające takie pytanie oczekują głębszej odpowiedzi doszukując się w niej zrozumienia sprawiedliwości Bożej. W Księdze Powtórzonego Prawa (5 Mojż. 32:4b) napisano, że Bóg: „Jest Bogiem wiernym, bez fałszu, Sprawiedliwy On i prawy.”  

We wcześniej omówionych pytaniach (kolejność chronologiczna od dołu do góry) było wyjaśnione, iż Adam i Ewa mając wolną wolę zdecydowali się na osobiste przekonanie się o tym, czym jest dobro, a czym zło. Załóżmy, że Bóg poczekałby spokojnie, aż ‘ciekawska’ para bezpotomnie zestarzeje się i umrze, ponosząc tym samym konsekwencje swojego występku. Następnie Najwyższy stworzyłby kolejnych ludzi i … historia mogłaby się powtórzyć – wcześniej albo później (zobacz odpowiedź na pytanie „Dlaczego Bóg dopuścił istnienie zła”).

Dlatego też odpowiedź na pytanie: „Czym jest zło?” równoznaczna z zerwaniem owocu z drzewa poznania dobra i zła musiała być wyjaśniona raz na zawsze całej ludzkości. Wszyscy muszą się o tym przekonać, żeby później nikt nie był już tego ciekawy. Zdobywanie takiej wiedzy okazuje się dla ludzkości bardzo bolesne, ale zważmy, że w wymiarze wieczności trwa to tylko chwilkę. Potem, każdy zmartwychwstały człowiek będzie miał przed sobą całą wieczność bez konieczności doświadczania zła, o którym został już w poprzednim życiu pouczony. 

3.55
Your rating: Brak Ocena: 3.6 (20 votes)

Skoro Bóg jest tak potężny, to dlaczego Szatan pokrzyżował plany Boga?

Uściślijmy, co dokładnie Szatan ‘namieszał’ w planach Bożych. Czy sprawił coś, czym wywołał Bożą konsternację, bezradność, a może zmianę planów? 

Pamiętne słowa Szatana: „Czy rzeczywiście Bóg powiedział…?” (Rodz. 3:1) sprowokowały Adama i Ewę, aby poznać dobro i zło, ale czy pokrzyżowały plany Boże? 

Zwróćmy uwagę na następujący werset biblijny: „(…) nie rzeczami znikomymi, srebrem albo złotem, zostaliście wykupieni z marnego postępowania waszego, przez ojców wam przekazanego, lecz drogą krwią Chrystusa, jako baranka niewinnego i nieskalanego. Wprawdzie był On na to przeznaczony już przed założeniem świata, ale objawiony został dopiero w czasach ostatnich ze względu na was” (1 Pi. 1:18-20,*BW)

Zastanawiające jest stwierdzenie, iż Pan Jezus, został przeznaczony jako ofiara pojednania za nasze grzechy jeszcze przed założeniem świata. Co to znaczy? Zanim jeszcze na ziemi Bóg stworzył ludzi, wiedział, że wcześniej czy później kwestia grzechu jako skutku poznania zła pojawi się na ziemi i był na to przygotowany. Nie może być więc mowy o pokrzyżowaniu planów Stwórcy. 

Niektórym wydaje się jednak, że dopuszczenie przez Najwyższego istnienia zła na świecie jest dowodem Jego słabości, czy bezradności. Tę kwestię objaśnia odpowiedź na pytanie: „Dlaczego Bóg dopuścił istnienie zła?”

---

* wytłuszczenie autora opracowania

 

3.266665
Your rating: Brak Ocena: 3.3 (15 votes)

Jeżeli dzieło Boga jest doskonałe, jak mówi Biblia, to dlaczego Bóg stworzył ludzi, którzy zgrzeszyli?

W Księdze Rodzaju (1 Mojż.1:31a) jest napisane: „I spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił, a było to bardzo dobre.”

Natomiast w Księdze Powtórzonego Prawa (5 Mojż. 32:4) stwierdzono: „Doskonałe jest dzieło Jego”.

Dzieło twórcze obejmuje także człowieka, toteż niektórzy zastanawiają się jak to możliwe, że doskonałe istoty zgrzeszyły. Otóż, Bóg stwarzając ludzi dał im wolną wolę, co oznacza możliwość dokonywania wyborów. W przeciwnym wypadku byliby oni niczym zaprogramowane maszyny, bez możliwości decydowania o własnym postępowaniu. Byłyby to istoty ubezwłasnowolnione. Tworzy to pewnego rodzaju paradoks, ponieważ trudno byłoby to nazwać doskonałością. 

W przypadku obdarzenia ludzi wolną wolą, doskonałość polegała zatem na braku barier poznawczych. 

Ludzie nie musieli sprawdzać na czym polega dobro i zło ufając, że ich Stwórca wie lepiej co jest dla nich właściwe. Jednak zdecydowali się na zerwanie owocu z drzewa poznania dobra i zła, co oznaczało, że chcą tego osobiście doświadczyć. Ich wolnej woli stało się zadość. 

3.75
Your rating: Brak Ocena: 3.8 (16 votes)